
Data er et af de vigtigste aktiver i moderne virksomheder, og som specialiseret leverandør af ERP-løsninger arbejder Curit med både interne data og data fra vores kunder og samarbejdspartnere. Derfor har vi en sikker og ansvarlig tilgang til informationsteknologi, hvor beskyttelse af information altid er en central prioritet.
Informationssikkerhed er en kerneværdi i vores organisation og et strategisk fokusområde. Vi arbejder målrettet for at sikre, at vores systemer, processer og arbejdsgange understøtter et højt sikkerhedsniveau og skaber tryghed for både medarbejdere, kunder og partnere.

Hos Curit arbejder vi for at sikre fuld compliance med ISO/IEC 27001:2022 samt kravene i NIS2-direktivet, selvom vi ikke er direkte omfattet. Det gør vi for at sikre et højt og dokumenteret sikkerhedsniveau i vores organisation.
Vores ISMS (Information Security Management System) er fundamentet for vores sikkerhedsarbejde og sikrer, at informationssikkerhed er en integreret del af vores daglige drift, procedurer og processer. Samtidig arbejder vi aktivt med løbende træning og awareness-programmer for medarbejdere, så alle er opdateret på aktuelle risici, trusler og sårbarheder.
Dette suppleres med beredskabsøvelser og kontinuerlig forbedring af vores sikkerhedspraksis, så vi altid er forberedte på nye krav og udfordringer.
We help companies adapt and optimise IFS to support their business in practice. With a focus on stable solutions, efficient workflows and close collaboration, we ensure that the system creates value - both in operation and in the long term.
Contact us if you want to learn more about how we work.

This website uses cookies
We use cookies to personalise our content and ads, to show you social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our website with our social media partners, advertising partners and analytics partners. Our partners may combine this data with other information you have provided to them or that they have collected from your use of their services.